Τρίτη θέση ο ΔΑΣ Άνω Λιοσίων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών

0
20

Εξαιρετική παρουσία είχαν οι αθλητές του ΔΑΣ Άνω Λιοσίων στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών 2012, που έλαβε χώρα στο Ίλιον το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου. Η ομάδα του Δήμου Φυλής κατέκτησε 3 ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο.

Συγκεκριμένα, οι Χατσατούροφ Παύλος στα 55 κιλά, Αποστόλου Χρήστος στα 66 κιλά και Αποστόλου Σάββας στα 74 κιλά συμμετείχαν στους τελικούς των κατηγοριών τους, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση, ενώ ο Χατσατούροφ Αρτούρ κατέλαβε την τρίτη θέση στα 60 κιλά. Συμμετείχαν επίσης ο Κατουρτσίδης Χριστόφορος, που ήταν 6ος στα 60 κιλά και ο Δεμιρκάν Παναγιώτης, ο οποίος ήταν 7ος στα 66 κιλά.

Πολύ μεγάλη επιτυχία για τον ΔΑΣ όμως αποτελεί και η κατάκτηση της τρίτης θέσης στην ομαδική βαθμολογία, για δεύτερη φορά στην ιστορία του σε επίπεδο Ανδρών. Γεγονός που δείχνει τη δυναμική της ομάδας και τις μεγάλες προσδοκίες που υπάρχουν για το παρόν και το μέλλον της, αν συνυπολογίσουμε τις συνεχείς επιτυχίες του συλλόγου στους Παμπαίδες, στους Παίδες και στους Έφηβους.

Ο προπονητής του ΔΑΣ Άνω Λιοσίων Αποστόλου Νίκος δήλωσε στο palema :

« Είμαι περήφανος για την προσπάθεια που έκαναν και οι έξι αθλητές μας που συμμετείχαν στη σημαντικότερη εγχώρια διοργάνωση για το 2012, όπου το επίπεδο των αθλητών ήταν πάρα πολύ υψηλό. Δώσαμε μεγάλη μάχη, διεκδικώντας με αξιώσεις την πρώτη θέση σε 4 κατηγορίες, στις οποίες τελικά κατακτήσαμε 3 αργυρά και ένα χάλκινο μετάλλιο. Αν και πάντα υπάρχει μια πικρή γεύση μετά την ήττα σε τελικό, δεν μπορώ παρά να είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση των παιδιών μας, που μας χάρισαν την τρίτη θέση σε συλλογικό επίπεδο, ενώ από ατυχία σε δύο αγώνες, που χάσαμε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν πήραμε τη δεύτερη θέση συνολικά. Κάτι που αποτελεί μεγάλη επιτυχία και είναι αποτέλεσμα της σκληρής και μεθοδικής δουλειάς που γίνεται καθημερινά στον ΔΑΣ Άνω Λιοσίων, ειδικά αν συνυπολογίσουμε τις απώλειες που είχαμε για λόγους υγείας και σπουδών άλλα και το γεγονός ότι αθλητές μας αγωνίστηκαν με σοβαρά προβλήματα τραυματισμών.

Νιώθω υποχρεωμένος να συγχαρώ την Ελληνική Ομοσπονδία Φιλάθλων Πάλης για την άψογη διοργάνωση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Είναι κοινή παραδοχή ότι σε μια δύσκολη εποχή για την πάλη, βλέπουμε εδώ και ενάμιση χρόνο μια προσπάθεια αναβάθμισης του αθλήματος μας, που έχει σημαδευτεί από την διεξαγωγή δύο εκπληκτικών πρωταθλημάτων Ανδρών, που προάγουν και διαφημίζουν, με το υψηλό επίπεδο και την άρτια οργάνωση, το άθλημα της πάλης. Κλείνοντας, θέλω μέσα από την καρδιά μου να ευχηθώ στους αθλητές μας που θα αγωνιστούν στα προολυμπιακά τουρνουά να κερδίσουν την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου».